Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan uyarıya göre kıyı kesimler ile Doğu Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, yağış alan diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor.
Yağışların; Çanakkale’nin doğusu, Balıkesir’in kuzey ve batısı, Bursa’nın güneyi, Konya’nın güney ve batısı, Burdur’un güney ve doğusunun yüksekleri, Isparta çevreleri, Antalya çevreleri, Eskişehir, Kütahya, Afyonkarahisar, Denizli’nin yüksekleri ile Muğla’nın Yüksekleri, Antalya, Adıyaman, Diyarbakır, Batman, Bingöl, Muş, Bitlis ve Siirt çevrelerinde yerel olarak kuvvetli yağmur ve sağanak, yüksek kesimlerde kuvvetli karla karışık yağmur ve yer ye yoğun kar şeklinde olması bekleniyor.
Doğu Akdeniz Bölgesinin yarından itibaren sağanak yağışların etkisi altına gireceği bildirildi.

Mersin Meteoroloji Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Doğu Akdeniz’de pazar günü görülecek yağışların genellikle kuvvetli, Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde çok kuvvetli ve yer yer metrekareye 51 ile 100 kilogram yağış olmak üzere şiddetli şekilde olacağı tahmin ediliyor. Yağışların, Hatay’ın kuzey ve kıyı kesimlerinde ise şiddetli ve yer yer metrekareye 100 kilogramın üzerine çıkarak aşırı şiddetli olarak devam etmesi bekleniyor.
Yağışların genellikle sağanak, kıyı kesimlerde yer yer gök gürültülü sağanak, rakımı 1200 metre üzeri yüksek kesimlerde ise kuvvetli kar şeklinde olması bekleniyor. Kuvvetli ve şiddetli yağışların 20 Aralık Pazartesi öğle saatlerinden sonra etkisini kaybetmesi tahmin ediliyor.
Yetkililer sel, su baskını, yıldırım, ulaşımda aksamalar, yerel dolu yağışı, yüksek kesimlerde buzlanma ve don olayı ile kuvvetli rüzgar ve fırtına gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

AFAD da “Mersin, Adana, Osmaniye, Hatay ve Kahramanmaraş çevrelerinde çok kuvvetli; Hatay’ın kuzey ve kıyı kesimlerinde şiddetli yağış bekleniyor. Sel, su baskını, dolu, fırtına gibi olumsuzluklara karşı tedbirli olun.” uyarısını yaptı.
Meteoroloji’nin uyarısının ardından birçok ilden art arda kar haberleri geldi.

İşte Türkiye’nin pek çok noktasından kar manzaraları…
Iğdır’da dün akşamdan itibaren etkili olan soğuk hava yüksek kesimlerde kar yağışı olarak etkisini gösterdi.
Meteorolojinin kar uyarısı yapması sonrasında Iğdır’da dünden beri itibaren etkisini gösteren soğuk, yüksek kesimlerde yerini kara bıraktı. Iğdır merkez köyler olmak üzere Tuzluca’nın birçok köyünde de kar yağışı etkili oldu. Iğdır merkeze bağlı Karagüney köyünde dünden beri etkili olan kar yağışı ve sis sonrası güneş yüzünü gösterdi.
Manisa’nın Selendi ilçesinin yüksek kesimlerinde sabah saatlerinden itibaren başlayan kar yağışı etkili olmaya devam ediyor. Selendi’nin yüksek kesimleri olan Yağcı, Hacılar, Çıkrıkçı, Tavak, Pınarlar, Kınık ve Mıdıklı gibi yüksek mahalleler güne kar yağışı ile başlarken kısa sürede her yer karla kaplandı. Kar yağışının etkili olmaya devam ettiği öğrenilirken, yetkililer herhangi bir olumsuzluk yaşanmaması için köy yollarında teyakkuz halinde bulunuyor.
Selendi’nin Kınık Mahallesi’nde yaşayan 81 yaşındaki üretici Mehmet Hamdi Selvi, “Şükür Mevla’ya. Allah bolluk veriyor, yağmur veriyor, kar veriyor, bolluk veriyor. Binlerce şükürler olsun. Allah devletimize, milletimize zeval vermesin. İnşallah bolluk olur biz de huzura kavuşuruz” diyerek kar yağışının yaşanan kuraklık ve susuzluğa çare olmasını temenni etti.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada hava sıcaklıklarının düşüşü ve yurdun bir çok bölümünde kar yağışının etkili olmasının beklendiği açıklamasının ardından, İzmir’in bazı ilçelerine mevsimin ilk karı düştü. Özellikle ilçelerin yüksek yerlerinde yağan kar, ortalığı beyaza bürüdü.
Karabağlar ilçesi Kavacık Mahallesi’nde bulunan rüzgar güllerinin olduğu yer, Ödemiş ilçesi Bozdağ Mahallesi ve Kiraz Ovacık Yaylası’nda gece saatlerinde başlayan kar yağışı, her yeri bembeyaz yaparken, ortaya kartpostallık görüntüler çıktı.
Kayseri’nin Develi ilçesinde dün akşam saatlerinde etkisini gösteren kar yağışı, ilçeyi beyaza bürüdü. Yağan kar ile beraber ilçede kar kalınlığı 5 santimetreyi bulurken, yollarda da buzlanma meydana geldi.
Meteoroloji Afyonkarahisar 5. Bölge Müdürlüğü’nden edinilen bilgilere göre, kentte sabah erken saatlerde başlayan kar yağışının 22 Aralık Çarşamba gününe kadar aralıklarla devam edeceği kaydedildi.

Kar yağışının yüksek kesimlerde etkisini daha fazla göstermesi belenirken, kent merkezinde de yağışın olacağı öğrenildi. Kar yağışı ile birlikte hava sıcaklıklarının da hissedilir derecede azalacağı özellikle geceleri eksi 10 derecelere kadar sıcaklıkların düşeceği ifade edildi.
Nevşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri kar yağışı ve buzlanma nedeniyle vatandaşların günlük yaşamının olumsuz etkilenmemesi için gece boyunca kar temizleme ve tuzlama çalışması yaptı.
Fen İşleri Müdürlüğü koordinesinde Su ve Kanalizasyon Müdürlüğü, Temizlik İşleri Müdürlüğü, Muhtarlıklar Müdürlüğü ve Park ve Bahçeler Müdürlüğü personellerinden oluşturulan Nevşehir Belediyesi Karla Mücadele ekipleri yapılan planlamalar doğrultusunda 7/24 esasına göre çalışmalarını sürdürecek.
Bilecik’in bazı ilçeleri ve yüksek kesimlerde etkisini gösteren kar yağışı sonrası kapanan karla dolan yollar açılıyor.

Bilecik’in Söğüt ilçesi bağlı bin 50 rakımlı Hayriye Köyü -Metristepe Şehitliliği arasında yol yoğun kar yağışı yüzünden kapanma noktasına geldi. İl Özel İdaresine bağlı bir greyder yolda biriken karları temizlerken, araçlar rahatça ulaşım sağladı.
Kar yağışının etkili olduğu Kütahya’da 19 ayrı ekip, 52 karla mücadele aracı ve 115 personelin çalışmalarına başladığı bildirildi.
Aksaray’da dün sabaha karşı kar yağışının başlamasıyla birlikte yolları açık tutmak için şehir genelinde yoğun bir tempoyla çalışan Aksaray Belediyesi ekipleri, dün geceden itibaren sabaha kadar mesai yaptı.

Özellikle şehir merkezi ile uzak mahalleler arasındaki ana arterleri açık tutmak için yoğun gayret gösteren ekipler, kent merkezinde de çalışmalarını aralıksız sürdürdü.
Hakkari çarşı merkezinde biriken kar yığınları belediye ekipleri tarafından kamyonlarla kent dışına çıkartılmaya başlandı.

6 iş makinesinin katıldığı karla mücadele çalışmalarında cadde ve sokaklarda toplatılan kar yığınları kamyonlarla şehir dışına çıkartıldı. Çalışmalar devam ederken, esnaf da küreklerle belediye ekiplerine destek verdi. Belediye ekiplerine çay ikramında da bulunan esnaf, çalışmalardan memnun olduklarını belirtiler.
Nevşehir’de cuma akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, beraberindeki soğuk hava ile birlikte Kapadokya bölgesini de etkisi altına aldı. Sabahın erken saatlerinde bölgeye gelen turistler hem karın hem de manzaranın tadını çıkardı.
Kar yağışı, Kapadokya bölgesini gezmeye gelen yerli ve yabancı turistler için eşsiz bir doğa görüntüsü oluştu. Göreme kasabasında bulunan aşk vadisi ve peribacaları, yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu. Turistler otobüslerinden iner inmez bu doğal güzellikleri fotoğraflar çekerek ölümsüzleştirdi.
Bartın- Kastamonu yolunun 1030 rakımlı Soğucaksu geçidinde, dün öğle saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Bartın’ın Ulus ilçesi ile Kastamonu Pınarbaşı ilçesini birbirine bağlayan Soğucaksu geçidinde kar kalınlığı, 10 santimetreye kadar ulaştı.
Karayolları ekipleri de yolu açık tutmak amacıyla kar küreme çalışması yaptı. Kar yağışı, aralıklarla etkili olmaya devam ediyor. 
Van’ın Başkale, Gürpınar ve Bahçesaray ilçelerinde dün etkili olan kar yağışı nedeniyle bu ilçelere bağlı 45 mahalle ve 45 mezra olmak üzere 90 yerleşim yerinin yolu ulaşıma kapandı. Kırsal bölgelerdeki mahalle ve mezra yollarının ulaşıma açılması için başlatılan karla mücadele çalışmaları devam ediyor. Kar kalınlığının yaklaşık yarım metreyi bulduğu Başkale’de 4 kamyon, 5 iş makinesi ve 20 personelle yürütülen çalışmalarda cadde ve sokaklarda toplanan karlar kamyonlara yüklenip ilçe dışına taşınıyor.
Başkale Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Asım Solak, zorlu kış şartlarında yoğun mesai harcadıklarını söyledi. Vatandaşların mağdur olmaması, yaya ve araç trafiğinin aksamaması için ilçe merkezinde çalıştıklarını belirten Solak, “Ekiplerimiz geceli gündüzlü çalışıyor. Karla mücadele çalışmasının külfetli olduğunu biliyoruz. Ancak halkımıza sorunsuz ve kaliteli hizmet sunmak için ne gerekiyorsa yapmaya devam edeceğiz” dedi.Zabıta Müdürlüğü koordinasyonunda vardiyalı 24 saat çalıştıklarını belirten kamyon şoförü Selami Sarihan ise şu ana kadar 100 kamyon karı ilçe dışına taşıdıklarını ve belirlenen alanlara döktüklerini söyledi.
Ağrı’da yoğun yağışla kar kalınlığının 10 santimetreyi geçtiği bazı köylerde çocuklar, sokaklara çıkıp kar topu oynadı. Kar yağışını eğlenceye dönüştüren çocuklar, kızak ve naylonlar ile sokak aralarında kaydı.
Ağrı’da kent merkezini beyaza bürüyen kar yağışı, kırsalda da etkili oldu. Kar kalınlığının yer yer 10 santimetrenin üzerine çıktığı kırsal kesimlerde uzun süredir yağışı bekleyen çocuklar, karda oynayıp hafta sonu tatilinin keyfini çıkardı. Merkeze bağlı Geçitalan köyünde kar yağışı ile birlikte sokaklara dökülen çocuklar, kar topu oynayıp, kızak ve naylonlar ile kayarak, eğlendi.
Öte yandan Muş’un Varto ilçesine ise mevsimin ilk karı yağdı. Bingöl’ün Şerafettin Dağları’nın yüksek kesimlerinde de kar yağışı etkili oldu. 
Türkiye’nin önemli kış turizm merkezlerinden Erciyes Kayak Merkezi’nde kayak sezonu açıldı. Kayak yapan eğitmenler, ‘Sezona merhaba’ pankartı açtı.Erciyes Kayak Merkezi’nde 2 gündür aralıksız yağan karla pistler, kayak sporuna uygun hale getirildi. Bugün de Erciyes’te kayak sezonu, kayak hocalarının, ‘Sezona merhaba’ pankartı ile gerçekleştirdiği kayakla açıldı. Açılışa, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun da katıldı.
Erciyes A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahid Cıngı, “Bu sene biraz geç de olsa beklediğimiz kar yağışı gerçekleşti. Erciyes Kayak Merkezi’mizde ilk kayak faaliyetlerini gerçekleştirmiş olduk. Şu anda Tekir pistimiz faaliyete geçti. Yavaş yavaş diğer kapılarımızı da hizmete sokacağız. Sezon geç başlasa da sezonu uzatma anlamında suni karlama sistemimiz devreye girecektir. Çok sayıda yerli ve yabancı turistin geldiği charter seferlerinin aksamadan yapıldığı bir sezon bekliyoruz. Ziyaretçi ve ekonomik anlamda Erciyes bir rekora imza atacak diye ümit ediyorum” diye konuştu.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Şükrü Dursun ise, “Bugün yeni sezona ‘merhaba’ dedik. Kar yağışıyla birlikte Erciyes’e iyi bir ilgi var. Bugün konaklama üzerine yeni tesislerimiz de hizmete açılacak. Yeni tesisler de yolda. Bu tesisler daha çok misafiri Erciyes’te misafir etmemizi sağlayacak. Bu yıl yerli ve yabancı çok sayıda turisti şehrimizde ağırlayacağız” dedi.
Bursa’da, kış turizminin önemli merkezlerinden Uludağ’da etkisini artıran yağışla kar kalınlığı, 50 santimetreye kadar çıktı. Hafta sonu için Uludağ’a gelenler, kayak keyfi yaptı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Uludağ’da kar yağışı etkisini artırdı. Hava sıcaklığının sıfırın altında 10 derece olduğu Uludağ’da kar kalınlığı, 50 santimetreye ulaştı. Kar yağışının başlamasıyla bölgeye Karayolları 143’üncü Şube Şefliği Uludağ Bakım Evi tarafından ekipler sevk edildi. Dozerler ve kar küreme araçları ile 24 saat esasına göre, Uludağ yolu ve oteller bölgesinde çalışmalar başlatıldı. Jandarma ekipleri ise Milli Parklar girişinden itibaren araçlara yönelik kış lastiği ve zincir kontrolü yapıyor.
Hafta sonunu Uludağ’da geçirmeyi tercih eden günübirlikçiler de bölgede yoğunluk oluşturdu. Kimi kayak yaptı kimi ise kar topu oynayarak eğlendi. Uludağ’a kayak yapmaya gelen Resul Taşdemir, “Bu sezonu yeni açtık. Uludağ muazzam bir yer. Herkesin gelmesini tavsiye ederim. Benim ilk deneyimim. Çok güzel anılarla ayrılacağım. Yabancı turistler ve günübirlikçiler yoğun ilgi gösteriyor. Belli ki önümüzdeki günler bayağı yoğun geçecek” dedi. 
Sivas’ta dün geceden beri aralıklarla etkili olan kar yağışıyla birlikte kent beyaza bürüdü. İl genelinde 40 köy yolu ulaşıma kapandı.Kentte dün gece saatlerinde başlayan kar yağışı, sabaha kadar aralıklı olarak etkili oldu. Hava sıcaklığının sıfırın altında 1 derece olarak ölçüldüğü kentte vatandaşlar yeni güne karla uyandı. Kent merkezinde kar kalınlığı 5, yüksek kesimlerde ise 10 santimetreye ulaştı.
Sürücüler yollarda yavaş ilerlerken, kent meydanında kar nedeniyle güzel manzaralar oluştu.Yağış nedeniyle Doğanşar ilçesinde 20, Hafik ilçesinde de 20 olmak üzere toplam 40 köy yolu ulaşıma kapandı. İl Özel İdare ekipleri yolların yeniden ulaşıma açılması için çalışma başlattı.
Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün son hava durumu raporunda 17 kente yoğun kar yağışı nedeniyle sarı kodlu uyarıda bulunuldu. Meteoroloji’nin uyarısının ardından birçok kentte kar yağışı görüldü. İşte son hava durumu raporu…
Türkiye gündeminden son dakika haberleri, bugün yaşanan en son gelişmeler, siyaset gündeminden güncel haberler ve bütün son dakika haberleri için Hürriyet’in internet haber sitesi hurriyet.com.tr; Hurriyet.com.tr haber içerikleri kaynak gösterilmeden alıntı yapılamaz, Kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.

source

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hack forum hacklink hacklink Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi cami ısıtma cami ısıtma evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat seo hizmeti Rulet Casino Slot Oyna Bahigo 1xbet Deneme bonusu Bahis siteleri Maç özetleri Bahsegel Canlı Casino Siteleri Sweet Bonanza Blackjack Casino Rulet Oyna Canlı Casino google.com.tr

hack forum hacklink hacklink Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi cami ısıtma cami ısıtma evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat seo hizmeti Rulet Casino Slot Oyna Bahigo 1xbet Deneme bonusu Bahis siteleri Maç özetleri Bahsegel Canlı Casino Siteleri Sweet Bonanza Blackjack Casino Rulet Oyna Canlı Casino istanbul escort onwin onwin onwin google.com.tr
 
hack forum hacklink hacklink Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi cami ısıtma cami ısıtma evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat seo hizmeti Rulet Casino Slot Oyna Bahigo 1xbet Deneme bonusu Bahis siteleri Maç özetleri Bahsegel Canlı Casino Siteleri Sweet Bonanza Blackjack Casino Rulet Oyna Canlı Casino escort istanbul onwin onwin onwin google.com.tr