ADANA Diyanet imsakiyesi ile iftara ne kadar kaldı , oruç saatleri ve sahur vakti belli oldu. Diyanet ‘in 2015 yılı Ramazan imsakiyesine göre iftar bugün saat kaçta yapılacak (imsak vakti) ne zaman giriyor?

2015 yılı imsakiyesine göre iftar saatleri ve imsak vakitleri 21 Haziran tarihine kadar sürekli artacak. 21 Haziran’dan sonra iftar saatleri daha erkene gelecek. Günlerin giderek kısalması nedeniyle son oruç ilkinden yaklaşık yarım saat daha kısa olacak. 17 Haziran Perşembe günü başlayan Ramazan ayı 16 Temmuz 2015 tarihinde bitecek.
DİYANET İMSAKİYESİ 2015 TÜM İLLERİN LİSTESİ
Diyanet imsakiyesine göre 2015 yılında Türkiye’de en uzun orucu Ramazan ayının ilk gününde 17 saat 37 dakika ile ülkenin en kuzeyindeki il olan Sinop’ta yaşayan vatandaşlar tutacak. İmsakiyeye göre en kısa oruç ise 16 saat 38 dakika ile en güneydeki şehir Hatay’da tutulacak.
ADANA İMSAKİYE 2015 YILI SAHUR VE İFTAR VAKTİ
Adana imsakiyesi Diyanet işleri başkanlığı tarafından yayınlandı iftar saatleri ve imsak (sahur saatleri) vakitleri şöyle olacak.

İFTAR DUASI – NİHAT HATİPOĞLU
İftar sofralarının bereketi orucu açmadan önce yapılan iftar duasında saklıdır. Sizler için Nihat Hatipoğlu hocadan iftar duası hazırladık.

TERAVİH NAMAZI PEYGAMBERİMİZ NASIL VE KAÇ REKAT KILARDI?
Dünya genelinde en uzun oruç 22 saat 34 dakika ile beyaz gecelerin yaşandığı Kuzey Kutbuna yakın bölgelerde, en kısa oruç ise yaklaşık 9 saat ile Arjantin’in en güneydeki kenti Ushuaia’da tutulacak. Kuzey bölgelerinde yaşayan Müslümanlar iftarı gece yarısına doğru yapacak.

TÜRKİYE’DE EN UZUN ORUÇ TUTACAK İL
Türkiye’de en uzun orucu Ramazan ayının ilk gününde 17 saat 37 dakika ile ülkenin en kuzeyindeki il olan Sinop’ta yaşayan vatandaşlar tutacak. En kısa oruç ise 16 saat 38 dakika ile en güneydeki şehir Hatay’da tutulacak. Ramazan‘ın ilk iftarı ise Hakkari’de yapılacak. Günlerin giderek kısalması nedeniyle son oruç ilkinden yaklaşık yarım saat daha kısa olacak.
22 SAAT ORUÇ TUTACAK ÜLKE
Ramazan ayının yaz dönemine denk geldiği Kuzey yarım kürede en uzun oruç yaz gün dönümünün yaşanacağı, aynı zamanda en uzun gün olan 21 Haziran’da tutulacak. Bu günden itibaren kuzey yarım kürede oruç tutma süreleri giderek kısalırken, aynı oranda güney yarım kürede uzayacak.
Dünya genelinde Müslüman nüfusun bulunduğu yerler göz önünde bulundurulduğunda, Diyanet İşleri Başkanlığı imsakiyesine göre Ramazan ayının en uzun orucu 22 saat 34 dakika ile Kuzey kutbuna yakın bölgede bulunan İzlanda’nın Reykjavik kentinde tutulacak. İsveç’in kuzeyindeki Kiruna ve Norveç’in Tromso kentinde oruç süresi yaklaşık 22 saati bulacak. Stockholm, Oslo, Kopenhag ve Helsinki’de ise 20 saat civarında olacak.

GURBETÇİLER KAÇ SAAT ORUÇ TUTACAK?
İlk gün oruç, gurbetçilerin en yoğun olduğu Berlin’de 18 saat 22 dakika, Brüksel’de 18 saat 9 dakika, Amsterdam’da 18 saat 24 dakika, Paris’te 17 saat 49 dakika tutulacak. Londra’daki Müslümanlar ise 18 saatten biraz daha fazla oruçlu kalacak.
İftarla imsak arasında 3 saat 27 dakika bulunan ABD’nin Alaska eyaletindeki Anchorage bölgesinde ise akşam ezanı 23.48’de okunacak.
EN KISA ORUÇ SAATİ HANGİ ÜLKEDE?
En kısa oruç ise şu an kış mevsiminin yaşandığı güney yarım kürede, kutup noktasına yakın bölgelerde tutulacak. En kısa orucu ise 8 saat 57 dakika ile Arjantin’in Ushuaia kentindeki Müslümanlar tutacak.
Nüfusun yüzde 2’sini Müslümanların oluşturduğu Avustralya’da ortalama oruç süresi 12 saat olacak. Ülkenin güneyindeki Tasmania adasında 11 saatten biraz daha kısa bir süre oruç tutulacak.
Malezya’nın başkenti Kuala Lumpur’da 13 saat 45 dakika, Hindistan’ın başkenti Yeni Delhi’de ise yaklaşık 16 saat oruçlu kalınacak. 
PAKİSTAN ORUCA BAŞLAMADAN HİLALİ BEKLEYECEK
Pakistan’da ise Ramazan, ‘Ruhet-i Hilal’ adı verilen ve Karaçi kentinde toplanacak heyetin hilalin görüldüğünü açıklamasıyla başlayacak. Hilalin görülmesinin ardından ilk sahura kalkılacak. Bu durum bazı yıllarda ülkenin bir çok İslam ülkesinden daha geç Ramazan‘a başlamasına neden oluyor. 
Sıcak ve nemli havanın hakim olduğu ülkede, Ramazan ayı muson yağmurları öncesi sıcaklıkların zirveye çıktığı döneme denk geliyor. Ortalama oruç süresi 17 saat olacak. Her yıl olduğu gibi bu yıl da başkent İslamabad’daki ülkenin en büyük camisi Faysal Camisi Ramazan boyunca rengarenk ışıklarla süslenecek.
AFGANİSTAN TERAVİH NAMAZI HATİMLE KILINIYOR
Afganistan’da oruç süresi ortalama 17 saat olacak. Teravih namazının Kur’an-ı Kerim hatmiyle kılınmasına büyük önem verilen ülkedeki her camide en az bir kere hatim yapılıyor, bazı camilerde ise teravih namazlarında haftada bir hatim indiriliyor. 
Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de de Müslümanlar ortalama 17 saat oruç tutacak. Yaklaşık 1,4 milyar insanın yaşadığı Çin’de 56 etnik azınlıktan 10 tanesi Müslüman. Hui (Çinli Müslümanlar), Uygur, Kırgız, Kazak, Tacik, Tatar, Özbek, Salar, Baoan ve Dongşiang etnik azınlıkları, ülkenin kuzey ve kuzeybatısında yaşıyor. Çinli Müslümanlar, bu özel ayda camilerde sık sık bir araya gelerek Ramazan‘ın fazileti hakkında sohbet ediyor, imece usulü iftar organizasyonları düzenleyerek bu ayı birlikte idrak etmeye çalışıyor.

TÜRKİ CUMHURİYETLERDE İFTAR SAATLERİ
Nüfusun yaklaşık yüzde 80’ini Müslümanların oluşturduğu Kırgızistan’da ülke genelindeki yaklaşık 2 bin camide Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur sofraları açılacak. Ülkede ayrıca şehir merkezlerindeki tüm camilerde teravih namazları hatimle kılınacak. 
Kazakistan’da ise Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen 19 din görevlisi ülkenin değişik bölgelerindeki camilerde hatimle namaz kıldıracak. Diyanet İşleri Başkanlığı yayını olan ve Kazakça-Rusça olarak 12 bin adet basılan ”Temel Dini Bilgiler” kitabı da Ramazan ayı boyunca camilere gelenlere hediye edilecek.
Yüzölçümü bakımından dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya’da başkent Moskova’daki Müslümanlar oruca 01.51’de başlayacak, 21.18’de oruçlarını açacak. Yaklaşık 20 saat 30 dakika olan oruç süresi “Beyaz geceleriyle” meşhur St. Petersburg’da 21 saatin de üzerine çıkacak. Kazan’da ise yaklaşık 19 saat 30 dakika oruç tutulacak.

RAMAZAN VE ORUÇ HAKKINDAKİ 40 HADİS
1- İmam Bakır (a.s): “Her şeyin bir baharı vardır, Kur’an’ın baharı da Ramazan ayıdır.”
2- İmam Ali (a.s): “Ramazan Allah’ın ayı, Şaban Resulullah’ın ayı, Recep benim ayımdır.”
3- Resulullah (s.a.a): “İnsan, ramazan ayının faziletini bilseydi, yılın hepsinin ramazan olmasını isterdi.”
4- İmam Sadık (a.s): “En iyi (faziletli) cihad sıcak havada oruç tutmaktır.”
5- Resulullah (s.a.a ): “Gökyüzünün kapıları Ramazan ayının ilk gecesi açılır ve son gününün gecesine kadar kapanmaz.”
6- İmam Sadık (a.s): “Kim ramazan ayında (Allah’ın kitabından) Kur’an’dan bir ayet okursa, diğer aylarda Kur’an hatmeden kimse gibidir.”
7- Resulullah (s.a.a): “Cennet, her yıl ramazan ayının gelişiyle süslenip ziynetlenir.“
8- İmam Sadık (a.s): “İnsanın başına bir bela (musibet ) geldiği zaman oruç tutsun.”
9- İmam Zeynelabidin (a.s): “Selam sana olsun ey Ramazan ayı ki, hiç bir ay seninle fazilette yarışamaz.”
10- Resulullah (s.a.a): “Cennet dört kişinin özlemini çeker, ….biri de ramazan ayında oruç tutandır.”
11- Resulullah (s.a.a): “Ramazan ayı bütün ayların, Kadir gecesi ise bütün gecelerin efendisidir.”
12- Resulullah (s.a.a): “Kim Ramazan ayını oruçlu geçirir ve haramlardan ve iftiradan sakınırsa, Allah ondan razı olur ve cenneti ona farz kılar.”
13- Hz. Peygamber efendimiz (s.a.a) bir hutbesinde şöyle buyurmuştur: “Her kim ramazan ayını susarak oruç tutar da, kulağını, gözünü, dilini, şehvetini ve vücudunun organlarını yalandan, haramdan ve gıybetten Allah’ın rızası için korursa, yüce Allah onu kendine yakın kılar, öyle ki o adam Hz İbrahim Halilullah’a (onun makamına) erişir ve onunla birlikte olur.”
14- İmam Bakır (a.s): “Ramazan ayının diğer aylara üstünlüğü Resulullah’ın diğer peygamberlere üstünlüğü gibidir.”
15- Resulullah (s.a.a): “Ramazan ayı öyle bir aydır ki, başlangıcı rahmet, ortası mağfiret ve sonu Cehennem ateşinden kurtulmadır.“
16- İmam Ali (a.s): “Oruç, kul ile Yaradanı arasında bir ibadettir, Allah’tan başka kimse onu bilemez.”
17- Resulullah (s.a.a): “Her şeyin bir kapısı vardır, ibadetin kapısı da Oruçtur.”
18- Resulullah ( s.a.a.): “Oruç sabrın yarısıdır.”
19- Resulullah (s.a.a) (Sahabeden birine hitaben): “Oruç tut; çünkü oruç gibi bir ibadet yoktur (onun yerini tutacak bir şey yoktur).”
ramazan-ne-zaman-ilk-teravih-namazi.jpg
20- Resulullah (s.a.a): “Allah-u Teala buyuruyor: “İnsanoğlunun oruç hariç bütün iyi amelleri kendisi içindir; ama oruç benim içindir ve ben mükafatını vereceğim.”
21- İmam Ali (a.s): “İslam beş temel üzerine kurulmuştur; namaz, zekat, hacc, oruç, velayet.”
22- Resulullah (s.a.a): “Oruç, cehennem ateşinden koruyan bir siperdir (kalkandır).”
23- Resulullah (s.a.a): “Üç amel Allah’ın rahmetindendir: Gece namazı kılmak, mu’min kardeşin halini sormak ve oruç tutmak.”
24- Resulullah (s.a.a): “Allah-u Teala melekleri oruç tutanlara dua etmekle görevlendirmiştir.”
25- Resulullah (s.a.a): “Oruç tutanın uykusu ibadet, susması tesbih, ameli kabul ve duası müstecab olur.”
26- Resulullah (s.a.a): “Oruç tutanın duası reddedilmez.“
27- Resulullah (s.a.a): “Cennetin Reyyan adlı bir kapısı vardır; o kapıdan ancak oruç tutanlar girecektir.”
28- İmam Kazım (a.s): “Oruç tutanın duası iftar vakti kabul olur.”
29- Resulullah (s.a.a): “Oruç tutan bir kimse, kendisine hakaret edildiği vakit “Allah’ın selamı üzerine olsun ben bugün oruçluyum” derse, Alla-u Teala buyurur: “Oruçlu kulum bana sığındı, onu cehennem ateşinden koruyup cennetime yerleştirin.”
30- İmam Sadik (a.s): “Oruç tutan her mu’min sahur ve iftar vakitlerinde Kadir suresini okursa, bu iki vakit arasında Allah yolunda canını veren kimse gibidir.“
31- Resulullah (s.a.a): “Oruç tutan kimsenin iki mutluluğu vardır; iftar vakti ve Kıyamet günü.”
32- İmam Ali (a.s): “Her şeyin bir zekatı vardır, bedenin zekatı da oruçtur.”
33- İmam Sadık (a.s): “Allah, orucu zengin ile fakir eşit olsunlar diye farz kıldı.”
34- Hz. Fatıma (s.a.): “Allah, orucu ihlası sağlamlaştırmak için farz kılmıştır.”
35- İmam Rıza (a.s): “Eğer sorulsa ki, neden Ramazan ayının orucu, bundan az veya fazla farz kılınmadı? Şöyle cevap verilir: “Çünkü bu, zayıf ve güçlünün gücünün yettiği bir miktardır.”
36- Resulullah (s.a.a): “Bu ay Ramazan diye adlandırıldı; çünkü bu ay günahları temizler.”
37- Resulullah (s.a.a): “Nefsimi elinde tutan Allah’a and olsun ki oruç tutan kimsenin ağzının kokusu Allah’ın yanında misk kokusundan daha iyidir.”
38- Resulullah (s.a.a): “Oruç tutun ki sıhhatli (sağlıklı) olasınız.”
39- Resulullah (s.a.a): “Kim ramazan ayını oruç tutar ve haramlardan sakınırsa, Allah onun geçmiş günahlarını affeder.”
40- Resulullah (s.a.a): “Ey gençler, sizden kimin gücü yeterse evlensin; çünkü bu, gözün haramdan sakınmasını ve iffetin korunmasını sağlar. Kimin evlenmeye gücü yetmezse; oruç tutsun; çünkü oruç, cinsel arzuları kontrol etmede çok faydalıdır.”
.cls-1,.cls-2{fill:#231f20;}.cls-2,.cls-4{fill-rule:evenodd;}.cls-3,.cls-4{fill:#d71921;}

Bu site deneyimlerinizi kişiselleştirmek amacıyla KVKK ve GDPR uyarınca çerez(cookie) kullanmaktadır. Bu konu hakkında detaylı bilgi almak için tıklayın.
Sitemizi kullanarak, çerezleri kullanmamızı kabul edersiniz.

source

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

hack forum hacklink hacklink Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi cami ısıtma cami ısıtma evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat seo hizmeti Rulet Casino Slot Oyna Bahigo 1xbet Deneme bonusu Bahis siteleri Maç özetleri Bahsegel Canlı Casino Siteleri Sweet Bonanza Blackjack Casino Rulet Oyna Canlı Casino google.com.tr

hack forum hacklink hacklink Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi cami ısıtma cami ısıtma evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat seo hizmeti Rulet Casino Slot Oyna Bahigo 1xbet Deneme bonusu Bahis siteleri Maç özetleri Bahsegel Canlı Casino Siteleri Sweet Bonanza Blackjack Casino Rulet Oyna Canlı Casino istanbul escort muğla escort onwin onwin onwin google.com.tr
 
hack forum hacklink hacklink Shell download cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı saricahali.com.tr cami halısı cami halısı cami halısı cami halısı cami avizesi cami avizesi cami süpürgesi cami süpürgesi cami ısıtma cami ısıtma evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat evden eve nakliyat ofis taşıma yurtiçi evden eve nakliyat yurtiçi evden eve nakliyat içel evden eve nakliyat seo hizmeti Rulet Casino Slot Oyna Bahigo 1xbet Deneme bonusu Bahis siteleri Maç özetleri Bahsegel Canlı Casino Siteleri Sweet Bonanza Blackjack Casino Rulet Oyna Canlı Casino istanbul escort muğla escort google.com.tr